image
Używasz wersji przeglądarki, która nie obsługuje wielu nowoczesnych technologii, więc niektóre strony są wyświetlane nieprawidłowo. Więcej informacji

Olej samochodowy oznaczenia 


Olej samochodowy oznaczenia - jak je czytać?

Kiedy należy wymienić olej silnikowy? Jak go dobrać? Te pytania bardzo często nie stanowią problemu. Jednak schody zaczynają się w momencie, w którym konieczne jest odczytanie oznaczeń znajdujących się na pojemnikach z olejem silnikowym. Dlaczego w ogóle warto wiedzieć, jakie są oznaczenia oleju? Ponieważ dobrze jest mieć świadomość tego, czy wybiera się dobry produkt i jakie ma on właściwości. Pośrednio może dać to też odpowiedź na pytanie, jaki olej najlepszy jest dla Twojego auta. Chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania dalszej części opisu.

Lepkość oleju oznaczenia - klasyfikacja SAE

SAE to z angielskiego Society of Automotive Engineers, a tłumacząc na nasz język to Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji. Stworzyli oni klasyfikacje lepkości olejów silnikowych. Jest to wartość, która pozwala na określenie grubości filmu olejowego. Lepkość oleju oznaczenia są dość trudne w zrozumieniu. Na początek warto powiedzieć, że jest ich 14. Sześć zimowych, które oznaczone zostały cyfrą przed literą "W" oraz osiem klas letnich, które określono cyfrą po literze "W".

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że klasy zimowe ustala się na podstawie maksymalnej lepkości, jaką olej silnikowy osiąga przy danej ujemnej temperaturze. A także przy granicznej temperaturze pompowalności oraz minimalnej lepkości w temperaturze stu stopni Celsjusza. Jak wygląda sporawa z klasą letnią? Ustala się je według minimalnej i maksymalnej lepkości w temperaturze 100 stopni Celsjusza i minimalnej lepkości w 150 stopniach Celsjusza. Jaki olej najlepszy? Wszystko zależy od marki i modelu auta. Najlepszy olej silnikowy to będzie ten rekomendowany przez producenta.

Olej samochodowy oznaczenia - co jeszcze warto wiedzieć?

Następne oznaczenie oleju to klasyfikacja jakości olejów silnikowych. Stworzone sa one przez tzw. API, z angielskiego American Petroleum Institute, tłumacząc na polski Amerykański Instytut Nafgty. Wspomniany podział dotyczy silników benzynowych (oleje te oznaczone są literą "S") oraz Diesla ("C"). Tego rodzaju oznaczenia oleju, po literze mają umiejscowioną literę kolejną, która oznacza normę właściwą dla tego konkretnego czynnika smarującego. Warto wiedzieć, że im dalsza jest litera alfabetu, tym wyższa i nowsza jest norma oleju. Prościej rzecz ujmując, oznacza to, że klasa oleju jest lepsza. Jakie są klasy jakości olejów benzynowych? Na przykład: SGSHSJSL, i SN. Z kolei klasy jakości olejów silnikowych do Diesla są następujące: CC, CDCF, CG-4CJ-4.

Olej samochodowy oznaczenia, czyli klasyfikacja olejów silnikowych ACEA

Jakość oleju silnikowego jest także określana na postawie ACEA, czyli Europejskiego Zrzeszenia Producentów Pojazdów Samochodowych. Podział klas olejowych dzielimy na trzy podstawowe grupy. A/B; C oraz E. Grupa A/B to oleje przeznaczone do silników benzynowych, oraz wysokoprężnych, które stosowane są w samochodach osobowych oraz dostawczych lekkich. Oleje z oznaczeniem "C" to oleje typu "low saps" czyli oleje niskopopiołowe. Idealnie sprawdzają się z silnikami benzynowymi oraz Diesla w samochodach, które przystosowane są do norm czystości spalin Euro. I klasa "E", która dedykowana jest silnikom Diesla montowanych w ciężarówkach. Jak widzisz, czytanie oznaczeń oleju nie jest wcale takie łatwe. W razie pytań możesz jeszcze skontaktować się z naszymi pracownikami. Dzięki temu unikniesz ewentualnych pomyłek, zaoszczędzisz czas.

Najlepszy olej samochodowy - szeroki wybór produktów w 2407 pl

W zależności od marki i modelu auta, najlepszy olej silnikowy to inny olej silnikowy tak naprawdę. Dlatego mamy nadzieję, że pomimo tego, iż zdecydowanie zalecamy sugerowanie się zaleceniami producenta, czytanie oznaczenia oleju będzie korzystną nauką. Podział na klasy i normy nie powinien stanowić już większego problemu. A rozprawiając o najlepszym oleju samochodowym, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że w obecnych czasach ogromną wagę kładzie się na ochronę środowiska. Tym samym na normy emisji spalin. Dlatego warto zainteresować się olejem silnikowym low saps, który jednocześnie jest bezpieczny dla silnika, przedłuża jego żywotność i dba o środowisko. Jaki olej wybierasz dla siebie? Na szczęście w naszym sklepie znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować. W dodatku w niskiej cenie. Wybierz produkt, który Cię interesuje i ciesz się szybką realizacją zamówienia. A także profesjonalną obsługą. Wielu Klientów do nas wraca, więc Ciebie również zachęcamy do regularnego dbania o jednostkę napędową