image
Używasz wersji przeglądarki, która nie obsługuje wielu nowoczesnych technologii, więc niektóre strony są wyświetlane nieprawidłowo. Więcej informacji

Jak długo ładować akumulator 


Efektywne ładowanie akumulatora jest uzależnione od wielu czynników. Znaczenie dla czasu tego procesu ma nie tylko rodzaj baterii, ale też urządzenie, z jakiego korzystasz. Zupełnie inaczej działają bezprzewodowe boostery, a inaczej klasyczne prostowniki. Zatem — jak długo ładować akumulator? Sprawdzamy!

Jak długo ładować akumulator?

Odpowiedź na pytanie — jak długo ładować akumulator, nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od stanu akumulatora, stanu ogniwa, ale też warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że niższe temperatury wpływają negatywnie na działanie akumulatora.

 Zakłada się, że przy spadku temperatury do 0 stopni, parametry akumulatora zmniejszają się o 20% od wartości bazowej. Im jest zimniej, tym gorzej dla baterii w Twoim aucie. Jaka z tego konkluzja? Jeśli nie zadbasz o kontrolę stanu naładowania akumulatora i dojdzie do sytuacji, w której będzie on częściowo rozładowany — niskie temperatury bardzo szybko doprowadzą do jego całkowitego rozładowania, a to uniemożliwia korzystanie z auta.

Dlatego tak ważne jest prawidłowe ładowanie akumulatorów. Czas ładowania akumulatora również ma wpływ na jego dalszą pracę. Zbyt długie ładowanie akumulatora prostownikiem może trwale uszkodzić baterię. Dojdzie do jej przeładowania. Jeśli napięcie ogniwa w akumulatorze wzrośnie z rekomendowanych 2 V - 2,35 V do wyższych wartości, zwiększy się gęstość elektrolitu. W efekcie, zamiast naładowanego akumulatora, musisz zacząć rozglądać się za nowym…

Podobnie jest również z ładowaniem akumulatorów bezobsługowych typu AGM i EFB. W ich przypadku bardziej od czasu ładowania liczy się napięcie ładowania. Zastosowanie zbyt wysokich i za niskich wartości może doprowadzić nawet do eksplozji akumulatora!

Ile trwa ładowanie akumulatora prostownikiem?

Czas niezbędny do ładowania akumulatora, pod warunkiem że wykorzystujesz do tego celu prostownik, wynosi zazwyczaj od 10 do 12 godzin.

Ile trwa ładowanie akumulatora prostownikiem z mikroprocesorem?

Czas ładowania akumulatora samochodowego z wykorzystaniem nowoczesnego prostownika mikroprocesorowego jest automatycznie dopasowywany przez samo urządzenie. Urządzenia samo określa stopień naładowania i wyłącza się po jego zakończeniu.

Ile trwa ładowanie akumulatora bezobsługowego?

Ładowanie akumulatorów bezobsługowych jest procesem złożonym. Zakłada się, że pierwszy etap ładowania prądem o natężeniu ¼ pojemności akumulatora trwa niecałą dobę (ok, 20 godzin). Druga faza trwa 4 godziny, a wysokość natężenia ładowania spada do 0,025 pojemności akumulatora.

Pamiętaj, że wymienione wyżej informacje są jedynie sugestiami — monitoruj na bieżąco stan naładowania akumulatora, aby uniknąć jego przeładowania. Jeśli nie wiesz, ile dokładnie powinno trwać skuteczne i bezpieczne ładowanie akumulatora, możesz posiłkować się również ogólnodostępnymi kalkulatorami ładowania akumulatora — znajdziesz je bez trudu w internecie.

Czym ładować akumulator?

Czym ładuje się akumulator? Podczas jazdy samochodem akumulator jest ładowany na bieżąco. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn koniecznie jest doładowanie akumulatora z wykorzystaniem prostownika. Aktualnie, najlepszym z wyborów są prostowniki mikroprocesorowe. To najpopularniejsze rozwiązanie do ładowania nowoczesnych aut (z systemem START/STOP).

Jeśli masz samochód starszej generacji, bez problemu wyjmiesz akumulator, aby naładować go prostownikiem np. w domu lub garażu. Czy można ładować akumulator w samochodzie? Nowsze pojazdy są już wyposażone w akumulatory montowane na stałe. Ładowanie akumulatora w samochodzie wymaga podłączenia specjalnych uchwytów na akumulator. Poza tym przebiega podobnie, jak ładowanie akumulatora w domu.

Jak prawidłowo ładować akumulator samochodowy?

Jak naładować akumulator? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do kilku ważnych wytycznych.

  • Zadbaj o to, aby źródło prądu ładowania było wyższe od napięcia w akumulatorze.
  • Ładuj akumulator prądem stałym.
  • Temperatura elektrolitu musi wynosić 5 - 40 stopni Celsjusza.
  • Plus do plusa, minus do minusa — nie pomyl zacisków!
  • W trakcie ładowania akumulatora wykręć jego korki.

Mamy nadzieję, że wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas ładowania akumulatora. w naszej ofercie znajdziesz nie tylko części samochodowe, ale również wysokiej jakości akumulatory. W naszym katalogu online znajdziesz nie tylko nowoczesny akumulator, ale również zaciski  i elementy takie, jak np. kabel systemu akumulatorów.