image
Używasz wersji przeglądarki, która nie obsługuje wielu nowoczesnych technologii, więc niektóre strony są wyświetlane nieprawidłowo. Więcej informacji
Promocje (2)PromoCzęści do obsługi podstawowejDo OP

Wymiana klocków hamulcowych krok po kroku 

Układ hamulcowy jest jednym z najistotniejszych w samochodzie - od jego sprawności zależy Twoje bezpieczeństwo na drodze. Wymiana klocków hamulcowych odgrywa ważną rolę w zachowaniu sprawności układu hamulcowego. Najprościej mówiąc, układ hamulcowy to zespół mechanizmów umożliwiających zmniejszanie prędkości jazdy oraz zatrzymanie pojazdu. Sprawny układ hamulcowy jest niezbędny do panowania nad prędkością auta - powinieneś mieć taką możliwość w każdej chwili i każdej sytuacji na drodze. Układ hamulcowy samochodu ma wobec tego decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego powodu, stan techniczny układu hamulcowego Twojego pojazdu nie może budzić zastrzeżeń. Jednymi z części samochodowych podlegających regularnej wymianie są klocki hamulcowe. Dowiedz się, jak wygląda naprawa klocków, co ile należy wymienić klocki hamulcowe w samochodzie oraz ile kosztuje wymiana tych elementów.

Wymiana klocków hamulcowych - budowa układu hamulcowego

Układ hamulcowy składa się zarówno z mechanizmów hamulcowych, jak i mechanizmów uruchamiających hamulce (sterujących). W skład układu hamulcowego wchodzą:

Jednym z najważniejszych elementów roboczych układu hamulcowego i podlegającym najczęstszej wymianie są klocki hamulcowe.

Budowa klocków hamulcowych

Podstawą konstrukcji klocków hamulcowych jest stalowa płytka, służąca jako podstawa. Umieszczone są na niej oznaczenia producenta, data produkcji oraz inne informacje. Drugim elementem klocków hamulcowych jest warstwa cierna, czyli powierzchnia robocza lub okładzina. Pomiędzy nimi znajdują się jeszcze: warstwa łącząca i warstwa izolująco-tłumiąca.

W klockach hamulcowych starciu ulega okładzina. Jeśli jej grubość osiągnie minimalny poziom, metalowa część klocka zaczyna trzeć o tarczę, przyspieszając również jej zużycie. To, jak długo wytrzymują poszczególne elementy i kiedy konieczna jest wymiana klocków hamulcowych zależy głównie od stylu jazdy kierowcy i jakości części.

Co ile wymienia się klocki i tarcze hamulcowe?

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe? Wymiana klocków hamulcowych jest konieczna, jeśli ich grubość będzie mniejsza niż 1,5 mm. Podczas wymiany dobrze jest zweryfikować też stan tarcz hamulcowych.

Co ile wymienia się klocki hamulcowe? Najłatwiejszym sposobem jest kontrola ich krawędzi. Jeżeli jest ona zbyt duża, najlepiej będzie, jeśli od razu wymienisz również tarcze hamulcowe. Ogólnie zaleca się przy co drugiej wymianie okładzin hamulcowych wymienić również tarcze hamulcowe.

Kiedy natomiast wymienić tarcze hamulcowe? Tarcze hamulcowe w większości samochodów mają trwałość dwa razy większą niż klocki, jednak w niektórych modelach aut tarcze trzeba wymieniać razem z klockami hamulcowymi.

Wymiana klocków hamulcowych krok po kroku

Do wymiany klocków hamulcowych potrzebny będzie Ci nowy zestaw okładzin ciernych, odpowiednich dla Twojego modelu auta. Pamiętaj, że klocki hamulcowe wymieniamy zawsze parami. Jak wymienić klocki hamulcowe krok po kroku?

 • Przygotuj odpowiedni zestaw narzędzi oraz nowe klocki. Do wymiany klocków hamulcowych potrzebować będziesz smar miedziowy, odpowiednie klucze, lewarek, ściągacz lub rurkę oraz szczotkę drucianą.
 • Odkręć korek zbiorniczka płynu hamulcowego i cofnij tłoczek zacisku. Wyciskanie tłoczków powoduje wzrost poziomu płynu hamulcowego - jeśli jest go za dużo, usuń nadmiar odsysając go strzykawką.
 • Zdejmij zawleczki zabezpieczające - w niektórych modelach aut zacisk dodatkowo zabezpiecza metalowa zawleczka, którą powinieneś podważyć i zdemontować.
 • Odkręć prowadniki - potrzebny Ci będzie do tego klucz ampulowy lub nasadowy. Po odkręceniu wyciągnij prowadniki z gniazda.
 • Zdejmij zacisk hamulcowy - pamiętaj, że jest on podłączony do elastycznego przewodu, dlatego przed zdjęciem podwieś go używając np. opaski uciskowej.
 • Usuń stare klocki hamulcowe z zacisku - w tym momencie możesz porównać zużyte klocki z nowymi i sprawdzić, czy mają taki sam kształt.
 • Oczyść jarzmo i prowadnice, usuwając rdzę i resztki smaru.
 • Nasmaruj tłok - smar aplikujesz strzykawką po podniesieniu gumki tłoczka hamulcowego.
 • Wciśnij tłok jarzma hamulcowego, by zmieścić nowe klocki.
 • Załóż nowe klocki hamulcowe.
 • Zamontuj zacisk i prowadniki. Przed montażem na prowadniki nałóż ten sam smar, który aplikowałeś wcześniej na tłok.
 • Załóż zawleczkę, jeden jej koniec nakładając w gnieździe ręką, a drugi nasuwając za pomocą śrubokręta.
 • Oczyść tarcze hamulcowe zmywaczem do hamulców lub benzyną ekstrakcyjną.
 • Odpowietrz hamulce.

Po montażu klocków hamulcowych pamiętaj, by na początku nie hamować gwałtownie podczas jazdy, ponieważ klocki muszą się odpowiednio ułożyć. Jeśli zauważysz, że auto ściąga podczas hamowania, hałasuje lub hamuje nieskutecznie, oznacza to, że montaż nie przebiegł prawidłowo i jak najszybciej trzeba go powtórzyć. Jeśli masz wątpliwości, udaj się do profesjonalnego warsztatu.

Czy warto wymienić klocki hamulcowe samemu?

Wymiana klocków hamulcowych nie jest skomplikowana i przy odrobinie umiejętności jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Warto jednak poświęcić wymianie klocków trochę czasu i zrobić to rzetelnie, gdyż układ hamulcowy jest niezwykle ważny i zawsze musi działać poprawnie.

Wymiana klocków hamulcowych w niektórych modelach samochodów jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Przykładowo, w niektórych modelach Mercedesa najpierw trzeba odłączyć elektryczną pompę płynu hamulcowego. Niekiedy także, by odsunąć klocki od tarczy hamulcowej, trzeba najpierw podłączyć samochód do komputera. Dlatego zawsze przed zabraniem się do pracy zorientuj się, jak działa układ hamulcowy w Twoim samochodzie i czy jesteś w stanie wymienić klocki hamulcowe samodzielnie.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych w serwisie?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt wymiany klocków hamulcowych? Przeciętna cena w warsztacie to 50 – 60 zł za wymianę klocków na jednej osi. Na Twoją prośbę mechanicy zamówią i zakupią klocki hamulcowe do Twojego modelu auta, nie musisz się zatem martwić o to, czy dobierzesz odpowiednie klocki do swojego samochodu. Odpowiednie klocki hamulcowe znajdziesz na stronie sklepu internetowego 2407.pl, a w przypadku wątpliwości, nasi doradcy pomogą dopasować model klocków do Twojego auta.

Pamiętaj, że sprawne hamulce odpowiadają bezpośrednio za bezpieczeństwo Twoje oraz innych użytkowników na drodze. Nie warto oszczędzać na klockach i tarczach hamulcowych i nadmiernie je zużywać. Zużyte klocki i tarcze mają znacznie mniejszą grubość, a co za tym idzie, spada ich zdolność do odprowadzania ciepła. Powoduje to niebezpieczeństwo znacznie szybszego przegrzania układu hamulcowego; szybciej nagrzewa się także płyn hamulcowy, co rodzi niebezpieczeństwo jego zagotowania. Od sprawnego układu hamulcowego zależy Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy Niezależnie zatem od kosztów wymiany klocków i tarcz, nie warto oszczędzać na tym zabiegu i dokonywać go regularnie oraz zawsze, kiedy istnieje taka potrzeba.