image
You are using a browser version that does not support many new technologies. So some of the pages are not displayed correctly. More details

Jak przygotować auto do wiosny? 

Przed nadejściem wiosny warto poświęcić trochę czasu, by przygotować auto do nowej pory roku. Jak przygotować samochód na wiosnę, by móc cieszyć się komfortową jazdą w zmienionych warunkach atmosferycznych? Zazwyczaj skrupulatnie przygotowujemy swoje auto do zimy, gdyż jest to najtrudniejszy okres nie tylko dla kierowców, ale i samochodów. Niskie temperatury, śnieg, błoto, a przede wszystkim piach i sól potrafią skutecznie zniszczyć auto. Po zimowych miesiącach powinieneś zatem zadbać o dokładne czyszczenie całego pojazdu, aby zniwelować ryzyko powstawania rdzy. Pamiętaj, by zatroszczyć się także o opony i detale, jak felgi czy chromy. Części samochodowe wielokrotnie niszczą się i mocniej zużywają w trudnych warunkach zimowych. Twoje auto potrzebuje zatem szczególnej troski - dowiedz się, jak odświeżyć auto na wiosnę i ciesz się komfortową jazdą o każdej porze roku!

Jak przygotować auto nas wiosnę - wymiana opon

Użytkowanie zimowych opon w czasie wiosennej aury przyspiesza ich zużycie, obniża przyczepność, wydłuża drogę hamowania oraz zwiększa spalanie. Przy wyższych temperaturach zimowe opony szybciej się nagrzewają i tracą swoje właściwości. Zastanawiasz się, kiedy zmieniać opony na letnie? Wymianę opon najlepiej zaplanować, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że opony zimowe wytwarzane są z trochę innych materiałów niż letnie i bardziej narażone są na przebicie, a także inne zniszczenia wynikające z użytkowania ich na nagrzanej nawierzchni.

Jak często zmieniać opony letnie na nowe? Jeśli posiadasz opony letnie z zeszłego sezonu i nie chcesz kupować nowych, koniecznie sprawdź głębokość bieżnika - powinien mieć przynajmniej 3-4 mm. Opony nie powinny być też zbyt stare - najlepiej byłoby, gdybyś nie używał ich dłużej niż 5 lat.

Jak odnowić auto po zimie - mycie samochodu

Czynnikami najbardziej niszczącymi Twoje auto podczas zimy są piasek i sól, dlatego odświeżając samochód po zimie dokładnie umyj auto. W pierwszej kolejności zmyj brud z karoserii, a następnie z podwozia, nadkoli oraz szczelin między drzwiami. Resztki śniegu, błota i soli mogą przyczyniać się do powstawania rdzy, dlatego mycie rozpocznij czystą wodą, używając następnie specjalnego preparatu i szczotki z miękkiego włosia, by nie uszkodzić lakieru. Po umyciu dokładnie sprawdź stan karoserii, a jeśli trzeba - usuń rysy i ubytki na jej powierzchni. O co jeszcze powinieneś zadbać w czasie odnawiania samochodu po zimie?

  • Umyj felgi - służą do tego specjalne preparaty oraz szczotka do czyszczenia felg, umożliwiająca dotarcie do najmniejszych zakamarków. Zadbaj również o wygląd opon, odpowiednio je oczyszczając i nabłyszczając;
  • sprawdź stan wycieraczek - zimą pióra wycieraczek samochodowych niszczą się zdecydowanie szybciej. Wycieraczki w kiepskim stanie nie będą dokładnie zbierać wody z szyby, dlatego przygotowując samochód na wiosnę warto wymienić je na nowe;
  • zrób przegląd klimatyzacji, oczyszczając między innymi wloty powietrza, wymieniając filtry czy uzupełniając płyn chłodzący;
  • skontroluj stan płynów w samochodzie - przede wszystkim oleju silnikowego, płynu wspomagania układu kierowniczego, płynu chłodniczego, hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy (tutaj zastąp płyn zimowy letnim).  

Odświeżenie auta na wiosnę - sprawdzenie układu hamowania

Niskie temperatury panujące zimą, jak również sól drogowa, błoto i inne zanieczyszczenia wpływają destrukcyjnie także na układ hamowania. Dlatego zastanawiając się, jak odnowić auto po zimie, sprawdź działanie poszczególnych elementów układu hamulcowego, w tym tarcze i bębny hamulcowe. Zimą korzystasz z hamulców częściej, są one także narażone na działanie soli oraz wahania temperatury. Sprawdź także stan amortyzatorów i układu zawieszenia. Jest to istotne z tego względu, że zimą na drodze panują trudne warunki, maskujące dziury i nierówności, auto narażone jest zatem na dodatkowe wstrząsy i uderzenia zbitymi bryłami śniegu czy lodu.  

Przygotowanie samochodu na wiosnę - zbieżność i geometria kół

Gdy już wymienisz zimowe opony na letnie, warto pomyśleć o wykonaniu zbieżności i geometrii kół. Ma to znaczący wpływ na układ jezdny Twojego samochodu, zużywanie się opon, a nawet (przez większe opory i tarcie) większe zużycie paliwa. Ważnym elementem jest także sprawdzenie ciśnienia w kołach - powinno ono być zgodne z zaleceniami producenta. Prawidłowe ciśnienie w kołach zapewni Ci większe bezpieczeństwo, lepszą przyczepność, krótszą drogę hamowania, mniejsze zużycie paliwa i wydłużoną żywotność opony.

O samochód powinieneś dbać przez cały rok, ale po zimie jego stan techniczny wymaga szczególnej troski. Warto poświęcić więcej czasu na sprawdzenie poszczególnych układów i dokładne czyszczenie auta - wiosenny przegląd samochodu umożliwi Ci zdiagnozowanie stanu pojazdu i usunięcie ewentualnych usterek. Wiosną i latem auto jest zwykle bardziej eksploatowane, warto więc odświeżyć samochód po zimie, aby jazda była przede wszystkim bezpieczna, bezawaryjna i komfortowa.