image
Sie verwenden eine Browserversion, die viele neue Technologien nicht unterstützt. Daher werden einige Seiten nicht korrekt angezeigt. Mehr Details

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie? 

Klimatyzacja w samochodzie jest bardzo ważnym elementem wyposażenia auta, wspomagającym pracę każdego samochodu. Podczas letnich upałów klimatyzacja w aucie powoduje, że zyskujemy przyjemnie chłodne powietrze, pozwalające skupić się na prowadzeniu samochodu. Zimą natomiast systemy ogrzewania i klimatyzacji zapewniają nie tylko ciepło i komfort jazdy, ale i jej bezpieczeństwo. Nadmuch ciepłego powietrza skierowany na szyby usuwa z nich parę wodną, co zdecydowanie wpływa na poprawę widoczności. By jednak klimatyzacja samochodowa spełniała swoją rolę, musi być w pełni sprawna i regularnie sprawdzana. Chcąc nie dopuścić do uszkodzeń systemu, dowiedz się, jak prawidłowo używać klimatyzacji w samochodzie oraz jak wygląda konserwacja klimatyzacji i co ile należy ją przeprowadzać.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja samochodowa jest układem zamkniętym, w którym krąży czynnik klimatyzacji mający za zadanie chłodzenie powietrza dostającego się przez układ wentylacji do kabiny auta. Klimatyzacja w aucie służy zatem dostarczaniu ochłodzonego i osuszonego powietrza do wnętrza pojazdu. Najważniejszym elementem klimatyzacji jest kompresor, odpowiadający za sprężanie czynnika klimatyzacji, a tym samym za wydajne chłodzenie.

Klimatyzacja spełnia w samochodzie jeszcze jedną, ważną rolę - uruchamiając ją, możesz ograniczyć parowanie szyb w czasie wysokiej wilgotności powietrza, jak to się dzieje podczas deszczu czy zimową porą. Ciepłe powietrze skierowane na szyby, wraz z klimatyzacją, pozwala na szybkie ich osuszenie.

Jak sprawdzić klimatyzację w samochodzie?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy działa klimatyzacja w samochodzie, wystarczy wcisnąć przycisk klimatyzacji i odczekać kilka minut. Jeśli po upływie tego czasu w kabinie samochodu nadal jest ciepłe powietrze, może to oznaczać awarię systemu klimatyzacji. Jak jeszcze można rozpoznać usterki klimatyzacji w aucie?

  • Słabe chłodzenie lub jego brak - przyczyną prawdopodobnie jest zbyt niski poziom czynnika chłodzącego. Jak wiadomo, jego ubywanie jest naturalnym procesem, może jednak wynikać z nieszczelności całego układu;
  • parowanie szyb - jeśli po włączeniu klimatyzacji szyby w aucie nadal parują, może to oznaczać, że zapchany został filtr kabinowy lub kanały odpływowe, przez co nie może być zapewniony odpowiedni przepływ powietrza;
  • nieprzyjemny zapach - jeżeli po włączeniu klimatyzacji z nawiewów wydobywa się nieprzyjemna woń, wyczyszczenia wymagają zarówno parowniki, jak również kanały wentylacji;
  • głośna praca klimatyzacji - świadczy najczęściej o poważniejszej awarii, wiążącej się zazwyczaj z uszkodzeniem kompresora.

Dzięki tym prostym czynnikom możesz samodzielnie sprawdzić, czy działa klimatyzacja w samochodzie. Czynność tę warto jednak zawsze przeprowadzić u serwisanta. A jak sprawdzić klimatyzację w samochodzie zimą? W serwisie możesz poprosić o zamontowanie dodatkowego wymiennika ciepła. Taka klimatyzacja manualna w zimie pozwoli na ręczną regulację temperatury samochodu.

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie to inaczej uzupełnianie jej o czynnik chłodzący. Odpowiada on za obniżenie temperatury podczas pracy całego układu. Z biegiem czasu czynnika tego ubywa, a wydostaje się on z układu na różne sposoby - najczęściej są to nieszczelności powstałe wskutek uszkodzeń mechanicznych.

Działanie systemu nie jest skomplikowane, jednak każdy z elementów może ulec uszkodzeniu - zwłaszcza, jeśli klimatyzacja nie była używana przez dłuższy czas. Warto bowiem wiedzieć, że krążący w systemie czynnik pełni nie tylko funkcję chłodzącą, ale też smarującą. Chroni sprężarki klimatyzacji i inne podzespoły przed korozją i zatarciem. Jeśli nie korzystasz z klimatyzacji przez dłuższy czas, sprężarka może ulec uszkodzeniu.

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie najlepiej wykonać podczas corocznego przeglądu klimatyzacji u doświadczonego diagnosty i z użyciem specjalistycznego sprzętu. Co ile należy nabijać klimatyzację i jak często powinna odbywać się konserwacja klimatyzacji w samochodzie? Nawet w pełni sprawny układ klimatyzacji w aucie w ciągu roku traci od 10 do 15% czynnika chłodzącego. Razem z nim znika również środek smarujący i po pewnym czasie urządzenie traci wydajność, a następnie przestaje działać. Z tego względu zaleca się nabijanie, odgrzybianie i konserwację klimatyzacji w samochodzie przynajmniej raz na 12 miesięcy.

Jak samodzielnie dbać o klimatyzację w samochodzie?

Aby klimatyzacja w samochodzie była sprawna, przede wszystkim należy często jej używać, gdyż zapobiega to zatarciu sprężarki oraz osadzaniu się oleju w urządzeniu. W związku z tym włączaj klimatyzację w aucie przynajmniej raz w tygodniu. Jak jeszcze dbać o klimatyzację w aucie? Pamiętaj o:

  • wietrzeniu samochodu przed włączeniem klimatyzacji w czasie upałów,
  • zamykaniu wszystkich okien w czasie, kiedy klimatyzacja jest włączona,
  • regularnym oczyszczaniu klimatyzacji.

Konserwacja klimatyzacji w samochodzie obejmuje przede wszystkim wymianę filtra - to podstawa, by powietrze było czyste i chłodzone. Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie? W większości modeli aut możesz samodzielnie wymienić filtr klimatyzacji. Możesz także zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji klimatyzacji lub czyszczenia filtrów - znajdziesz je najczęściej w sklepach oferujących części samochodowe. Warto regularnie dokonywać konserwacji klimatyzacji samochodowej w serwisie - specjalista przeczyści między innymi kanały powietrzne oraz odgrzybi nawiewy i parownik, przeprowadzi także kontrolę szczelności układu.

Klimatyzacja w samochodzie zimą

Z klimatyzacji samochodowej warto korzystać także podczas niskich temperatur na zewnątrz - z powodzeniem możesz włączać klimatyzację w samochodzie o każdej pogodzie czy porze roku. Dlaczego należy używać klimatyzacji w samochodzie również zimą?

  • Uruchamiając klimatyzację zimą zwiększasz swoje bezpieczeństwo - chłodne powietrze zimowe zawiera dużo wilgoci, która dostaje się do środka auta i powoduje osadzanie się pary w dużym stopniu ograniczającej widoczność. Wystarczy wówczas wybrać tryb zamkniętego obiegu powietrza oraz skierować nawiew na szyby. Dzięki temu szybciej osuszysz powietrze w kabinie samochodu;
  • używanie klimatyzacji zimą zwiększa i przedłuża sprawność całego systemu - zaleca się uruchamianie klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut.

Pamiętaj także, że włączenie klimatyzacji przy wysokim mrozie może być niemożliwe i nie oznacza to awarii systemu. Nowsze modele samochodów wyposażone są w mechanizmy zapobiegające oblodzeniu parownika.

Klimatyzacja w samochodzie jest bardzo przydatna i pełni wiele ważnych funkcji, pod warunkiem, że będziesz umiejętnie z niej korzystać oraz dokonywać regularnych konserwacji i przeglądów. Korzyści, płynące z używania klimatyzacji w samochodzie są nieocenione. Jest to system mało skomplikowany, należy jednak o niego dbać z najwyższą starannością i cyklicznie serwisować. Wówczas klimatyzacja w aucie posłuży Ci długo i będzie bezpieczna dla Twojego zdrowia oraz zwiększy komfort jazdy samochodem.