image
Sie verwenden eine Browserversion, die viele neue Technologien nicht unterstützt. Daher werden einige Seiten nicht korrekt angezeigt. Mehr Details

Zamarznięte drzwi w samochodzie - czym smarować uszczelki? 


Zamarzające drzwi samochodowe w zimie to problem dotyczący niemal każdego kierowcy. Warto zatem dowiedzieć się, czym smarować uszczelki w samochodzie, by nie znaleźć się w kłopotliwej sytuacji niemożności otwarcia drzwi samochodu. Odpowiednia konserwacja uszczelek i zabezpieczenie ich przed zamarzaniem to wyjątkowo prosta czynność, z którą z pewnością poradzisz sobie bez problemu. Pamiętaj jednak, że o uszczelki w samochodzie powinieneś dbać przez cały rok, gdyż jeśli ulegną zniszczeniu, do auta będzie dostawać się wilgoć, woda i straci ono swoją szczelność. Dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześnie zastosować środki zaradcze, które nie tylko zapobiegną zamarzaniu, ale także przedłużą trwałość uszczelek. Dowiedz się zatem, czym smarować uszczelki drzwi w samochodzie, jak zadbać o auto przed zimą i - w razie awarii - jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie.

Jak przygotować auto do zimy?  

Niewątpliwie zima to najtrudniejszy okres dla Twojego samochodu, gdyż jest on wówczas narażony na działanie mrozu, wilgoci, śniegu czy soli. Jak zatem przygotować auto do zimy, by nie dać się zaskoczyć niesprzyjającej aurze?

  • Sprawdź akumulator - stan akumulatora najprościej zbadać za pomocą miernika, sprawdzając go zarówno w stanie spoczynkowym, jak i po obciążeniu akumulatora. Najlepiej sprawdzić akumulator w warsztacie samochodowym, a jeśli jest zużyty - wymienić go na nowy.
  • Wymień płyny (hamulcowy i chłodniczy), a jeśli decydujesz się również na wymianę oleju silnikowego, zwróć uwagę na jego parametr zimowy. Pamiętaj, by wymienić także płyny do spryskiwaczy na zimowe.
  • Sprawdź podwozie, by znaleźć ewentualne ślady korozji. Podwozie warto także zabezpieczyć za pomocą powłoki antykorozyjnej, która ochroni je przed solą drogową oraz błotem.
  • Zabezpiecz uszczelki przed dostawaniem się wody i wilgoci.
  • Sprawdź poszczególne części samochodowe, zwłaszcza tarcze i klocki hamulcowe oraz stan przewodów hamulcowych i płynu.
  • Dokładnie umyj auto, najlepiej na myjni ręcznej. Usuniesz w ten sposób wszelkie zabrudzenia, które mogłyby później zatrzymywać wodę i doprowadzać do jej zamarzania. Następnie wysusz nadwozie i zabezpiecz je woskiem, co dodatkowo ochroni lakier przed trudnymi, zimowymi warunkami.
  • Wymień opony z letnich na zimowe. Pamiętaj, że opony to jeden z najważniejszych elementów w całym aucie i muszą być zawsze w idealnym stanie. Opony zimowe mają specjalną rzeźbę bieżnika przystosowaną do warunków zimowych, dzięki czemu możesz w pełni kontrolować jazdę. Utrzymuj w oponach zimowych właściwe ciśnienie i regularnie kontroluj poziom bieżnika.

Zamarzające drzwi w samochodzie

Zamarznięte drzwi w samochodzie stanowią duży problem dla każdego kierowcy. Dlaczego drzwi w aucie zamarzają? Problem pojawia się najczęściej, gdy w uszczelkach między drzwiami a nadwoziem tworzą się szczeliny i stwardnienia - wówczas dostająca się tam woda powoduje rozpychanie uszczelek i drzwi “przyklejają się” do nadwozia. Jak temu zapobiec i czym smarować uszczelki w aucie na zimę?

Czym smarować uszczelki w samochodzie - domowe sposoby

Aby ochronić uszczelki i zamki przed zamarzaniem, najbezpieczniej jest trzymać auto w garażu, pod wiatą lub plandeką samochodową. Twój samochód jest wówczas zabezpieczony przed osadzaniem się wilgoci i szronu, a tym samym zamarzaniem uszczelek i zamka. Jeśli jednak już dojdzie do zamarznięcia, czym najlepiej smarować uszczelki w samochodzie?

  • Starą, sprawdzoną metodą jest stosowanie gliceryny farmaceutycznej, która nie tylko skutecznie zabezpiecza uszczelki przed zamarzaniem, ale także wnika w strukturę gumy i ją poprawia.
  • Innym sposobem przeciw zamarznięciu uszczelek w samochodzie jest stosowanie ogólnodostępnych i wygodnych w stosowaniu sprayów na bazie silikonu. Silikon sprawia, że uszczelki stają się bardziej elastyczne, co ogranicza ilość mikropęknięć i przestrzeni, w których zimą mogłaby pojawić się woda. Elastyczne uszczelki to także mniejsze ryzyko ich przylegania do elementów metalowych. Wystarczy, że po oczyszczeniu uszczelek spryskasz je preparatem, a następnie przetrzesz suchą szmatką. Stosowanie sprayów z silikonem jest bardzo praktyczne: nie mają one żadnego zapachu, nie zawierają olejów, w związku z tym nie pozostawiają tłustych warstw.

Zabezpieczając uszczelki na zimę, pamiętaj nie tylko o tych w drzwiach, ale też na klapie bagażnika i wokół szyb w drzwiach, aby zapobiec uszkodzeniu mechanizmów opuszczania szyb. Ważne jest również, byś zaczął stosować te środki odpowiednio wcześnie, przed nadejściem niskich temperatur - wówczas  preparaty uelastycznią uszczelki, zanim powiększą się pęknięcia i szczeliny. Pamiętaj również, by konserwować uszczelki regularnie.

Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?

Zamarznięty zamek w samochodzie to zmora wielu kierowców - sytuacja zwykle jest bardzo nerwowa, gdyż zazwyczaj spieszymy się do pracy lub na ważne spotkanie. Jak otworzyć zamarznięte drzwi w aucie?

  • Przede wszystkim - nie szarp za klamkę! Możesz bowiem uszkodzić uszczelki, co później spowoduje dalsze problemy np. z zamknięciem czy szczelnością auta.
  • Miej przy sobie odmrażacz. Na rynku dostępny jest duży wybór odmrażaczy do auta - najpopularniejsze występują  w formie sprayów, emulsji i płynów. Wystarczy, że wciśniesz aplikator w mechanizm zamka, by po odczekaniu chwili móc dostać się do samochodu.

Gdy jest już za późno, czyli jak otworzyć zamarznięte drzwi w aucie?

Jeśli zdarzyło Ci się, że drzwi do Twojego auta zamarzły, jak otworzyć zamarznięte drzwi samochodu?

  • Zacznij od skontrolowania wszystkich drzwi - być może nie wszystkie są zablokowane i będziesz mógł dostać do środka od strony pasażera, odpalić auto i włączyć ogrzewanie.
  • Sprawdź, czy zamek w samochodzie nie jest zamarznięty. W takim wypadku przyda Ci się wspomniany wcześniej odmrażacz zamków samochodowych - pamiętaj, by zawsze mieć go przy sobie. Możesz również spróbować delikatnie ogrzać kluczyk zapalniczką lub w ostateczności użyć butelki z ciepłą, ale nie gorącą wodą.

Jeśli zamek w samochodzie nie jest zamarznięty, prawdopodobnie drzwi “trzymają” zamarznięte uszczelki w samochodzie. Jak sobie z tym poradzić?

  • Delikatnie ostukaj drzwi dookoła - być może udać Ci się rozkruszyć kryształki lodu, które połączyły drzwi z nadwoziem;
  • możesz wykorzystać odmrażacze - wystarczy, że spryskasz szczelinę wokół drzwi płynem i chwilę odczekasz, a uszczelki powinny odłączyć się od karoserii;
  • jeżeli masz w pobliżu auta dostęp do prądu, skorzystaj z suszarki do włosów - strumień ciepłego powietrza skierowany na uszczelki szybko je rozmrozi.

W żadnym wypadku nie polewaj uszczelek zwykłą, gorącą wodą - zniszczysz w ten sposób uszczelkę, a nawet możesz doprowadzić do pęknięcia szyby wskutek reakcji na dużą różnicę temperatur.

Mycie auta na mrozie - do czego może doprowadzić?

Jeśli zastanawiasz się, czy należy myć samochód zimą, wiedz, że regularne mycie auta zimową porą  jest wskazane ze względu na panujące w tym czasie trudne warunki i wszechobecny brud. Piasek, błoto czy sól mogą uszkodzić karoserię zarysowując ją, doprowadzić do pojawienia się rdzy czy spowodować uszkodzenia felg. Dlatego też warto regularnie czyścić auto zimą. Mycie auta na mrozie nie uszkodzi lakieru ani innych elementów pojazdu, musisz jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • dokładnie oczyścić karoserię samochodu, by uniknąć zarysowań przez piasek;
  • wysusz uszczelki, jednocześnie zabezpieczając je przed zamarznięciem (najlepiej silikonem - o czym czytałeś już wyżej);
  • usuń resztki wody z piór wycieraczek, by zgromadzona tam wilgoć nie uszkodziła ich gumy;  
  • korzystaj z myjni samochodowej - najlepiej wybieraj myjnie ręczne i bezdotykowe, gdyż na myjniach automatycznych szczotki mogą zarysować karoserię, jeżeli znajduje się na niej piasek. Pamiętaj jednak, że myjnie bezdotykowe zazwyczaj są zamykane, gdy temperatura spadnie poniżej minus 10 stopni Celsjusza.

Jeśli zdecydujesz się na mycie auta ręczne, zacznij od użycia czystej wody do spłukania trudniejszego brudu i soli drogowej. Mycie płynem powinno trwać jak najkrócej ze względu na możliwość wahań temperatury, a poza tym, woda pomiędzy uszczelkami i w zakamarkach karoserii może szybko zamarzać, uszkadzając je, jak również inne wrażliwe elementy, jak zamki, czy zawiasy. Po umyciu samochodu płynami dokładnie spłucz i osusz auto, starając się, by całe mycie samochodu trwało jak najkrócej.

Podsumowując, zamarznięte drzwi czy zamek w samochodzie mogą zdarzyć się każdemu kierowcy. Ważne jest jednak, by wiedzieć, jak poradzić sobie w takiej sytuacji nie uszkadzając auta, a przede wszystkim - prawidłowo przygotować się na zimę starannie dbając o każdy element w samochodzie. Wówczas jazda nawet w trudnych, zimowych warunkach będzie możliwa, a poza tym satysfakcjonująca i bezpieczna.