Treść:
Jednym z kluczowych czynników bezpieczeństwa na drodze jest zapewnienie dobrej widoczności pojazdów dla wszystkich uczestników ruchu. Nawet w ciągu dnia, przy wysokiej przejrzystości powietrza, obowiązkowe jest używanie świateł dziennych (DRL). A co w przypadku zmierzchu, nocy, mgły czy intensywnego deszczu? Światła pozycyjne to system oświetlenia, który jest stosowany w warunkach słabej widoczności.
Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? Służą one do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu obrysu pojazdu.
Pozycyjne światła pozwalają innym kierowcom ocenić, z jakim pojazdem mają do czynienia (samochód osobowy, ciężarówka, autobus), jego rozmiary, położenie oraz kierunek ruchu w warunkach słabej widoczności.
Przyjrzyjmy się dokładniej, czym są światła pozycyjne, do czego są przeznaczone, gdzie się znajdują, jak włączyć to oświetlenie, kiedy używa się świateł pozycyjnych oraz jakie mogą grozić kary za ich brak.
W zależności od miejsca umiejscowienia, światła pozycyjne można podzielić na dwie główne grupy:
Na pojazdach o długości przekraczającej 6 metrów (autobus, ciężarówka, długi przyczep) montowane są także boczne światła żółte. Umożliwiają one pojazdowi bezpieczne pokonywanie nieoświetlonych i nieregulowanych skrzyżowań w nocy lub przy złej widoczności.
Wielu początkujących kierowców zadaje sobie pytanie, do czego służą światła pozycyjne i jak je włączyć w swoim pojeździe. Jeśli cel tego rodzaju oświetlenia jest jasny, to z włączeniem świateł u niedoświadczonych użytkowników mogą pojawić się pewne trudności.
W większości samochodów osobowych europejskich i azjatyckich producentów światła postojowe włączają się w następujący sposób:
Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, na tablicy wskaźników zaświeci się kontrolka świateł pozycyjnych. Ikona schematycznie przedstawia dwa reflektory skierowane w różnych kierunkach, z których każdy ma trzy wiązki światła. Niektórzy kierowcy kojarzą tę ikonę z pająkiem z sześcioma nogami.
W polskim kodeksie drogowym jasno określone są sytuacje, w których należy używać świateł pozycyjnych:
Czy można jeździć na światłach pozycyjnych? Podczas jazdy w warunkach słabej widoczności kierowca musi włączyć światła mijania. Światła postojowe nie mogą być używane zamiast świateł mijania z powodu niewystarczającego oświetlenia. To samo dotyczy próby włączenia świateł postojowych zamiast świateł DRL w ciągu dnia. Światła do jazdy dziennej w nowoczesnych samochodach są wykonane w na bazie diod LED, których silny blask sprawia, że pojazd jest widoczny nawet w jasny, słoneczny dzień. Światła postojowe świecą słabiej, więc nie mogą być alternatywą dla diod LED. Jazda na światłach pozycyjnych bez głównego oświetlenia jest zabroniona i podlega karze grzywny.
Światła pozycyjne są obowiązkowe we wszystkich pojazdach zarejestrowanych w Polsce. Za ich brak lub niesprawność grozi mandat w wysokości od 150 do 300 zł (najczęściej wynosi on 200 zł). Dodatkowo kierowca otrzymuje 3 punkty karne.
W zależności od marki pojazdu, do działania świateł pozycyjnych mogą być wykorzystywane różne rodzaje żarówek (żarowe, halogenowe, LED).
Do przedniego oświetlenia są używane żarówki W5W, H6W, W21W, W16W, natomiast do tylnych świateł używa się żarówek W5W, W16W, W21W, W21/5W, P21W, P21/5W, P21/4W, R10W, R5W.
Najczęściej spotykane są lampy W5W o niskiej temperaturze nagrzewania i strumieniu świetlnym 50-60 lm. Konstrukcja bez trzpienia (oznaczona jako T10 lub W2.1x9.5d) zapewnia niezawodne mocowanie i łatwą wymianę źródła światła w razie potrzeby.
Żarówki do świateł pozycyjnych można kupić na naszej stronie internetowej.
Omówiliśmy, do czego służą światła pozycyjne, gdzie są umiejscowione i kiedy należy je włączać. Ta wiedza pomoże prawidłowo korzystać z oświetlenia pozycyjnego, zapewniając bezpieczną jazdę w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności, nie łamiąc przepisów ruchu drogowego.
Należy pamiętać, że światło pozycyjne nie ma jasnego światła, a jedynie zapewnia dodatkowe oświetlenie w celu wskazania obrysów pojazdu, dlatego nie może być używane zamiast świateł mijania/świateł drogowych ani jako zamiennik świateł do jazdy dziennej.